Přeskočit na obsah

WeChat Mini Program: alternativní svět aplikací, bez kterých by Číňané nemohli žít

  • 3 min read
WeChat Mini Program

V jednom z našich předchozích článků jsme si podrobně představili platební službu WeChat Pay, která u nás příliš známá není, avšak v Číně o ní dost možná ví více lidí než o McDonald’s. To je také důvod, proč je implementace čínské platební brány stěžejní v případě, kdy se se svým e-shopem rozhodnete do této obrovského země expandovat. Vidina miliardy nových zákazníků je zkrátka lákavá nabídka, kterou by byla škoda nevyužít. 

Dnes si představíme jinou, avšak neméně užitečnou službu, která taktéž spadá do portfolia čínského giganta WeChat. Řeč je o WeChat Mini Program. Jde o marketingový kanál, který v nejlidnatější zemi světa není radno podceňovat. WeChat Mini Program jsou zjednodušeně řečeno aplikace v rámci hlavní WeChat aplikace. Vlastní mini aplikaci si prostřednictvím API může vytvořit prakticky každý. Aktuálně má WeChat pod sebou více než půl milionů takových aplikací. Uživatelé si pak vybírají, které si stáhnou, respektive aktivují.

Kdo nemá aplikaci na WeChat Mini Program, jako by nebyl

Užitečné jsou tyto mini aplikace například při placení. Obchodní řetězce totiž své Mini Programs využívají k vygenerování platebního kódu po dokončení nákupu. Čínský zákazník tak následně může velmi pohodlně a jednoduše za nákup zaplatit z aplikace, kterou denně používá. Pro Evropana může být poměrně obtížné si obdobnou situaci představit. Stačí ale vědět to, že v Číně jde o nesmírně populární způsob placení. Už jen celkové množství aplikací v rámci WeChat Mini Program napovídá, že pro maloobchodní prodej v Číně jde prakticky o nutnost

Zdaleka ne všechny aplikace v rámci této služby neslouží jen k placení a nakupování. WeChat Mini Program obsahuje také hry, zprávy, aplikace pro cestování a další nejrůznější nástroje. Na WeChat Mini Program je tak potřeba pohlížet spíše na platformu podobnou App Storu nebo Google Play. Aplikace WeChat, která spadá pod nadnárodní holdingovou společnost Tencent. Ta již dávno není jen čínská alternativa Messengeru. Jde o mnohem komplexnější nástroj. Proto tolik firem působících v Číně považuje za důležité mít zde vlastní aplikaci. Přes WeChat Mini Program zkrátka Číňané poslouchají hudbu, sledují filmy, půjčují si sdílená kola, připojují se na veřejnou Wi-Fi a v neposlední řadě také nakupují.

WeChat Mini Program - JOuStore.com
WeChat Mini Program - JOuStore.com

WeChat používá prakticky každý Číňan

Co se týče celkového počtu uživatelů aplikace WeChat, ten je podle očekávání omračující. Nástroj totiž měsíčně využívá miliarda uživatelů. To je číslo, na které mnohdy nedosáhnou ani globálně populární služby. Naprostá většina z nich pak aktivně využívá aplikace v rámci Mini Program WeChat. Důvod je jednoduchý. Politický režim v zemi nedovoluje jinak prakticky všemocných technologickým společnostem jako je Google nebo Facebook v Číně podnikat. Určitě tedy ne v plném rozsahu. Proto čínské společnosti v tomto ohledu vytvořily vlastní paralelní vesmír. Jeho kontrola centrální vládou je předmětem jiné debaty. Nic to ale nemění na tom, že před expanzí na jeden z největších trhů světa je potřeba na toto všechno pamatovat. 

Máte zálusk na Čínu? Pak nejspíše dříve či později budete potřebovat vlastní aplikaci v rámci WeChat Mini Program. Kontaktujte nás a my už zařídíme zbytek. Provedeme vás celým procesem, zajistíme vytvoření Mini Programu v čínštině a postaráme se také o následnou propagaci v čínských médiích.